MECENAS BEŁCHATOWSKIEGO SPORTU

Lech Poznań wygrywa „PGE Bełchatów Cup 2021”

Udostępnij:

Lech Poznań wygrał mocno obsadzony turniej „PGE Bełchatów Cup 2021”. W zawodach na Stadionie Miejskim wzięło udział 20 drużyn z całej Polski, rozgrywając tego dnia na doskonale przygotowanej płycie boiska 80 spotkań.

W słoneczną niedzielę do Bełchatowa przyjechały zespoły reprezentujące uznane futbolowe marki jak Lech Poznań, Legia Warszawa, Górnik Zabrze czy Jagiellonia Białystok oraz szkółki piłkarski prezentujące wysoki poziom np. FC Wrocław Academy, Varsovia Warszawa i Barca Academy Warszawa. Turniej był podzielony na dwa etapy – fazę grupową i pucharową. W każdej z nich rywalizowano systemem „każdy z każdym”, w podziale na grupy.

Pomysł na ten turniej zrodził się w naszych głowach już na początku roku. W momencie gdy dzieci musiały z powodu koronawirusa spędzać czas głównie w domu tym bardziej chcieliśmy dać im możliwość wspólnej rywalizacji gdy tylko będzie to możliwe. Efekt w postaci tętniącego życiem Stadionu Miejskiego, pełnego radości młodych piłkarzy udowodnił nam, że było warto. Dodatkowo słoneczna pogoda i doskonale przygotowane boisko spotęgowało te pozytywne doznania – opowiada Szymon Serwa, prezes Akademii GKS Bełchatów.

„Kolejorz” triumfował zasłużenie. Sześciokrotnie wygrywał swoje spotkania (z Wisłą Płock 2:0, Akademią z Głową Kraków 5:0, ŁKS Łódź 4:1, FC Wrocław Academy 3:0, Górnikiem Zabrze 5:0) i dwukrotnie remisował (z Barcą Academy 1:1 i Varsovią 2:2). Nie odnotował żadnej porażki. Drugie miejsce w zawodach zajął zespół FC Wrocław Academy a trzecie Varsovia. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany gracz „Kolejorza” Bojan Filas. Najlepszym bramkarzem był golkiper Varsovii Stanisław Składnik a królem strzelców został autor 14 goli Bartosz Oleszek (Talent Warszawa).

Zespół gospodarzy – PGE GKS 2012 – zajął dziesiąte miejsce. W fazie grupowej młodzi bełchatowianie pokonali Barcę Academy Warszawa 3:2, Wisłę Płock 6:3 i Akademię z Głową Kraków 3:1 oraz przegrali z Lechem Poznań 1:6. Te wyniki pozwoliły im zagrać w grupie „Złotej” w rundzie finałowej. – Cieszy mnie wynik, który osiągnęliśmy w fazie grupowej. Chłopcy pokazali się w tych meczach z bardzo dobrej strony. Widziałem w ich grze dużo radości, co mnie osobiście też cieszy. Zrealizowaliśmy cel, który był przez nas zakładany – tłumaczy Przemysław Marjan, trener rocznika 2012.

W drugiej części zawodów 9-latkowie niestety przegrali wszystkie swoje spotkania. Kolejno ze Zniczem Pruszków, Widzewem Łódź, Talentem Warszawa i Barcą Academy. – Jak chcemy wychować dobrego zawodnika należy grać z bardzo mocnymi przeciwnikami i starać się im dorównać. To jest bez wątpienia jedna z recept na sukces. Grając ze słabszymi przeciwnikami, ciesząc się z wielu zdobytych bramek i jadąc później na mocny turniej okazuje się, że jest jeszcze wiele do poprawy – opowiada Marjan. Jak wyjaśnia opiekun rocznika 2012 swoim podopiecznym przekazuje w treningu pewne podstawy taktyki. – Staramy się np. grać piłką prostopadłą, odbierać agresywniej piłkę. Zdolny zawodnik potrafi te wskazówki przekazywane z naszej strony usłyszeć i w trakcie gry wcielić w życie – kończy trener.

Tego dnia zespół PGE GKS rocznika 2012 reprezentowali Michał Górecki, Benjamin Piekarski, Szymon Antczak, Wiktor Paradecki, Alan Siewiera, Jakub Marjan, Karol Kwiatek, Jakub Gołąb, Leon Łuszcz, Oliwier Rzepa, Mateusz Banasiak i Kacper Pawłowski.

Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal a trzy najlepsze zespoły dodatkowo puchar. Sponsorami i partnerami tego wydarzenia były PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Miasto Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie, ZWiK WOD-KAN Sp. z o.o. w Bełchatowie, TEB Edukacja o/Bełchatów. O prawidłowy przebieg turnieju zadbała firma Pro-Turnieje. Partnerem medialnym wydarzenia był serwis internetowy Łódzki Futbol.

Komplet wyników dostępny jest TUTAJ.
Zapis transmisji video jest TUTAJ i TUTAJ.

Klasyfikacja końcowa turnieju „PGE Bełchatów Cup 2021”:

 1. Lech Poznań
 2. FC Wrocław Academy
 3. Varsovia Warszawa
 4. ŁKS Łódź
 5. Górnik Zabrze
 6. Widzew Łódź
 7. Barca Academy Warszawa
 8. Talent Warszawa
 9. Znicz Pruszków
 10. PGE GKS Bełchatów
 11. Akademia z Głową Kraków
 12. Jagiellonia Białystok
 13. Arkonia Szczecin
 14. Iskra Kochlice
 15. Legia Warszawa
 16. Wisła Płock
 17. Odra Opole
 18. GKS Katowice
 19. SMS APR Ślesin
 20. APN Piotrków Tryb.

Sponsorem Głównym Akademii jest PGE Polska Grupa Energetyczna