MECENAS BEŁCHATOWSKIEGO SPORTU

Wychowankowie

Od 2005 r. na szczeblu centralnym (Ekstraklasa, 1 i 2 liga) zagrało co najmniej jeden mecz ponad 50 zawodników, którzy rozpoczynali przygodę z piłką nożną trenując w GKS Bełchatów. Niektórzy reprezentując nasz klub dostąpili zaszczytu występów w młodzieżowych kadrach narodowych.
 
* Stan na 1.02.2022 r.

Nasi wychowankowie i reprezentanci kraju

Prezentujemy sylwetki części z nich.

Damian Szymański trafił do Bełchatowa w sezonie 2011/2012 ze Stali Kraśnik. W pierwszym zespole zadebiutował 17 sierpnia 2013 r. W barwach naszego klubu Damian rozegrał 29 meczów w 1 Lidze, 19 w Ekstraklasie i 3 w Pucharze Polski, w których zdobył dwie bramki.

Po odejściu z Bełchatowa grał w ekstraklasowej Jagiellonii Białystok i Wiśle Płock, by następnie reprezentować barwy rosyjskiego Achmetu Grozny. Aktualnie gra w greckim AEK-u Ateny. Łącznie to blisko 70 gier w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Damian wystąpił dwukrotnie w kadrze narodowej U-21 oraz siedmiokrotnie w reprezentacji "A", w której strzelił bramkę w meczu eliminacji Mistrzostw Świata przeciwko Anglii na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Jakub Tosik spędził w GKS Bełchatów sześć sezonów, debiutując w 2004 r. w meczu Pucharu Polski oraz trzy dni później występując po raz pierwszy w 1 lidze. W 2005 r. wyszedł na boisko w meczu Ekstraklasy. Łącznie w koszulce GKS zagrał w 34 spotkaniach na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. W Bełchatowie poza Pucharem Polski wystąpił w Pucharze UEFA, Pucharze Ekstraklasy i Superpucharze Polski. Rozegrał również kilkadziesiąt spotkań w Młodej Ekstraklasie.

Odchodząc z GKS kontynuował występy w polskiej i ukraińskiej Ekstraklasie, gromadząc łącznie 238 występów (11 goli), z czego większość w zespole Zagłębia Lubin. Od 2020 r. reprezentuje barwy ŁKS Łódź na poziomie 1 ligi.

Tosik dwukrotnie zagrał w drużynie narodowej. Dodatkowo był częścią kadry narodowej U-19 na Mistrzostwach Europy w 2006 r.

Łukasz Wroński w pierwszym zespole zadebiutował 20 maja 2011 roku. Od tego czasu rozegrał 125 oficjalnych meczów - 37 w Ekstraklasie, 67 w 1 lidze, 13 w 2 lidze i 8 w Pucharze Polski. Sześć razy wpisał się na listę strzelców.

Opuszczając woj. łódzkie 26-latek reprezentował kolejno pierwszoligowe Wigry Suwałki i Stal Mielec oraz drugoligowy GKS Katowice. Wystąpił w tych klubach w 73 spotkaniach 1 ligi, 22 grach 2 ligi i 8 pojedynkach Pucharu Polski. Dziesięć razy ofensywny pomocnik wpisywał się na listę strzelców.

"Wronka" był obecny na konsultacji szkoleniowej reprezentacji Polski U-18.

Seweryn to wychowanek górniczego klubu, który zadebiutował w pierwszym zespole w lutym 2013 r. w meczu Ekstraklasy. Na półmetku sezonu 2021/22 ma na swoim 66 koncie występów w koszulce GKS (16 Ekstraklasa, 48 1 liga, 2 Puchar Polski) i pięć goli.

Poza górniczą ekipą ten rosły obrońca reprezentował belgijski Mechelen, Jagiellonię Białystok, Chrobry Głogów i Chojniczankę Chojnice. Wystąpił w tych drużynach w jednym meczu Ekstraklasy, 78 spotkaniach 1 ligi i 5 pojedynkach Pucharu Polski. Środkowy defensor siedmiokrotnie wpisał się na listę strzelców.

Michalski dostąpił okazji zagrania w trzech młodzieżowych reprezentacjach Polski tj. U-19, U-20 i U-21.

Dawid Kocyła po przejściu pełnego procesu szkolenia w naszym klubie przed opuszczeniem Bełchatowa zdążył zadebiutować w pierwszej drużynie „Brunatnych” w meczu Fortuna 1 Ligi, po czym wystąpił w jej 15 jej meczach, w których strzelił trzy gole i zaliczył jedną asystę.

Z GKS przeniósł się do ekstraklasowej Wisły Płock, gdzie rozegrał 49 spotkań i zdobył siedem bramek. Przed rundą wiosenną sezonu 2021/22 został wypożyczony do Bruk-Betu Termalika Nieciecza (beniaminka Ekstraklasy).

Ponadto młody napastnik ma za sobą 4 występy i gola w meczach reprezentacji Polski U-19, 4 gry w turnieju "Elite League" kadry U-20 oraz 2 mecze w reprezentacji narodowej U-21.

Przemysław Zdybowicz to bełchatowianin, który piął się po szczeblach najpierw juniorskiej przygody z piłką, by następnie reprezentować pierwszy zespół "Brunatnych". Od sezonu 2016/17 "Zdybo" wystąpił w 68 oficjalnych spotkaniach w rozgrywkach Fortuna 1 Ligi, Pucharu Polski oraz 2 ligi, w których strzelił cztery gole.

Ponadto młody napastnik wystąpił w 8 meczach Ekstraklasy w barwach Wisły Kraków, przez którą został wykupiony z Bełchatowa oraz w 15 meczach na poziomie 1 ligi w Resovii Rzeszów.

Zdybowicz był obecny na konsultacji szkoleniowej reprezentacji Polski U-18.

Marcin Flis przychodząc do Bełchatowa w pierwszej kolejności reprezentował barwy klubowe w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy. Po tym czasie obrońca wystąpił w pierwszej drużynie "Brunatnych" w 12 meczach Ekstraklasy, 29 1 ligi oraz 4 Pucharu Polski. Raz cieszył się ze zdobytej bramki.

Opuszczając nasz klub obrońca reprezentował w ponad 70 pierwszoligowych grach drużyny z Katowic, Łęcznej i Nowego Sącza. Od 2020 r. występuje w Ekstraklasie w barwach Stali Mielec.

Flis był reprezentantem Polski w drużynach U-17, U-18, U-19 i U-20.

Łukasz Budziłek to bełchatowianin i wychowanek GKS, który występował przy Sportowej do jesieni 2012 r. Przed transferem do Katowic zdążył zadebiutować w Ekstraklasie i rozegrać w niej 3 mecze. Dodatkowo wystąpił w 3 grach Pucharu Polski i 59 spotkaniach Młodej Ekstraklasy.

W późniejszych latach swojej przygody z futbolem rozegrał 16 spotkań w Ekstraklasie występując w Lechii Gdańsk, Pogoni Szczecin i Bruk-Bet Termalice Nieciecza. Dodatkowo pełnił rolę rezerwowego bramkarza w Legii Warszawa. Poza tym w ponad 100 meczach reprezentował kluby pierwszoligowe - GKS Katowice, Chojniczanka Chojnice, Wigry Suwałki i Termalika (awans do Ekstraklasy).

Dawid Flaszka to kolejny zawodnik, który zna doskonale proces szkolenia w GKS Bełchatów. Przychodząc do naszego klubu w 2012 r. zapewne nie spodziewał się, że przyjdzie mu tu zagrać ponad 150 oficjalnych spotkań! Na koniec 2021 r. "Flacha" ma ich dokładnie 155, z czego najwięcej na poziomie 2 ligi (83). Do tego 65 w 1 lidze, 6 w Pucharze Polski i jeden występ w Ekstraklasie, który był zarazem jego debiutem w "Brunatnych" w 2015 r. Zdobył w tych spotkaniach dwadzieścia trzy bramki.

Ten ofensywny pomocnik tylko przez rok występował poza Bełchatowem, kiedy to reprezentował pierwszoligową Sandecję Nowy Sącz (28 występów).

Flaszka był w składzie 18 zawodników powołanych na konsultację szkoleniowo-selekcyjną kadry narodowej U-18.

Wychowanek "Brunatnych" grał w klubie od najmłodszych lat dochodząc aż do gry w Ekstraklasie, zaliczając z zespołem awanse i spadek. Piłkarz zadebiutował w pierwszej drużynie GKS w 2010 roku. Od tamtego spotkania wystąpił w 173 oficjalnych meczach "Brunatnych" (23 w ESA, 53 w 1 lidze, 87 2 w lidze i 10 w Pucharze Polski), w których strzelił dwadzieścia pięć goli.

Poza Bełchatowem z występów tego zawodnika korzystali w pierwszoligowej Olimpii Elbląg oraz drugoligowych drużyn Stali Stalowa Wola i Wisły Puławy, co daje blisko 50 oficjalnych gier.

Damian Michalski to wychowanek naszego klubu, który otrzymał okazję debiutu w pierwszym zespole w czerwcu 2016 r. w spotkaniu 1 ligi. W momencie transferu do ekstraklasowej Wisły Płock ten środkowy obrońca zagrał w 40 spotkaniach (1 i 2 liga oraz Puchar Polski), w których strzelił sześć goli.

Przenosiny do Płocka sprawiły, że otrzymał szansę gry w najwyższej klasie rozgrywkowej, z której skwapliwie korzysta. Na półmetku sezonu 2021/22 jego bilans wynosił 57 spotkań i siedem bramek.

Mateusz Szymorek to obrońca, który poza rocznym epizodem całe piłkarskie życie związany jest z GKS Bełchatów. To w naszym mieście rozpoczął treningi w grupach juniorskich, by następnie być podstawowym zawodnikiem zespołu Młodej Ekstraklasy. Debiut w pierwszym zespole przypadł mu w udziale w sierpniu 2013 r. w meczu 1 ligi. Rok później zadebiutował w Ekstraklasie, gdzie łącznie zgromadził 3 występy.

Na koniec 2021 roku "Szymor" zagrał w koszulce górniczej drużyny w 145 oficjalnych meczach (70 1 liga, 67 2 liga, 5 Puchar Polski i 3 Ekstraklasa).

Piotr Witasik to piłkarz, który w pierwszym zespole zadebiutował w spotkaniu Pucharu Polski z Podbeskidziem Bielsko-Biała w sezonie 2011/2012. W barwach naszego klubu Piotrek rozegrał 12 spotkań w Ekstraklasie, 48 w 1 i 2 lidze, 5 w Pucharze Polski i 61 w Młodej Ekstraklasie. Zdobył w nich 5 bramek.

Po opuszczeniu naszego miasta "Witas" dalszą piłkarską przygodę kontynuował w Olimpii Grudziądz, Siarce Tarnobrzeg oraz Stali Stalowa Wola. Reprezentując te drużyny zagrał na poziomie centralnym ponad 100 spotkań.

Mikołaj Grzelak jest przykładem zawodnika, który odbył pełne szkolenie w juniorskich grupach GKS, po czym był podstawowym zawodnikiem w Młodej Ekstraklasie. W listopadzie 2012 r. zadebiutował w pierwszej drużynie GKS w Ekstraklasie (2 występy). Łącznie w koszulce górniczej drużyny do końca 2021 r. zagrał w 80 meczach.

W swojej przygodzie z futbolem Grzelak poza GKS wystąpił w blisko 90 oficjalnych grach 2-ligowej Legionovii Legionowo, w której wielokrotnie dostąpił zaszczytu występowania w roli kapitana. Dodatkowo zaliczył epizod w Rozwoju Katowice.

Paweł Lenarcik trafił do Bełchatowa w 2011 roku. Początkowo reprezentował górniczy klub m.in. w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy, Centralnej Ligi Juniorów i spotkaniach drużyny rezerw.

Debiut w pierwszym zespole "Lenti" zaliczył w sierpniu 2015 roku w spotkaniu Pucharu Polski. Od tamtego dnia reprezentował GKS w 145 oficjalnych meczach (79 w 2 lidze, 59 w 1 lidze i 7 w Pucharze Polski).

Po rozstaniu z naszym klubem stanowi o sile defensywy walczącej o awans do Ekstraklasy, liderującej w tabeli 1 ligi - Miedzi Legnica.

Pozostali wychowankowie GKS Bełchatów, którzy zagrali na centralnym poziomie (od Ekstraklasy do II ligi) od 2005 roku:

 • Damian Warnecki
 • Marcin Ryszka
 • Jakub Karbownik
 • Krzysztof Michalak
 • Dominik Kisiel
 • Krystian Pieczara
 • Mariusz Zawodziński
 • Krystian Stolarczyk
 • Paweł Zięba
 • Patryk Rynkiewicz
 • Bartłomiej Kondracki
 • Krystian Pałczyński
 • Mikołaj Bociek
 • Albin Maciejewski
 • Kamil Bruchajzer
 • Maciej Łabędzki
 • Daniel Niźnik
 • Mateusz Bąkowicz
 • Hubert Berłowski
 • Konrad Matuszewski
 • Daniel Chwałowski
 • Damian Michalak
 • Mateusz Stolarczyk
 • Bartłomiej Lisowski
 • Kewin Komar
 • Kacper Kondracki
 • Kamil Mizera
 • Kacper Sionkowski
 • Mateusz Kempski
 • Jakub Miarka
 • Oskar Przywara
 • Kamil Miazek
 • Dariusz Słomian
 • Michał Jonczyk
stan na 1.02.2022 r.