MECENAS BEŁCHATOWSKIEGO SPORTU

Testy motoryczne w Akademii

Udostępnij:

W środę zawodnicy sześciu grup Akademii GKS Bełchatów odbyli profesjonalne testy motoryczne.

Badania obejmowały testy szybkościowe na fotokomórkach: 5, 10, 30 m sprintem oraz testy wytrzymałości („beep test”) polegające na biegu wahadłowym (tam i z powrotem) w odcinkach 20-metrowych. W ocenie trenera przygotowania motorycznego – Marcina Sochackiego – wyniki podopiecznych Akademii są bardzo dobre i wskazują one zauważalny progres. Dodatkowo w ubiegłym miesiącu każdy z roczników bloku drużyn 11-osobowych odbył testy siłowe i mocy. Oceniały one poziom siły oraz moc kończyn dolnych zawodników.

Testy motoryczne, które wykonujemy 4 razy w roku, dostarczają trenerom informacji o poziomie wytrenowania zawodnika, a więc są narzędziem oceniającym pracę wykonaną przez trenera, który zaplanował trening i trenującego, który ten trening zrealizował – wyjaśnia Marcin Sochacki. – Aby wyniki, które otrzymamy były dla nas przydatne, wybrane testy motoryczne muszą charakteryzować się m.in. powtarzalnością, łatwością wykonania i rzetelnością – dodaje.

Testy przeprowadzane w Akademii są w dużym stopniu wystandaryzowane. – Do takich testów zaliczamy „beep test”, czyli powszechnie znany i stosowany test oceniający sprawność układu krążeniowo-oddechowego – w skrócie mówiąc test wytrzymałości. Test ten w pośredni sposób wskazuje maksymalne pochłanianie tlenu. Parametru, który mówi o poziomie wydolności zawodnika – wyjaśnia trener przygotowania motorycznego Akademii. – Za to podczas testu szybkości (5-10-30 m) biegu z wykorzystaniem fotokomórek ocenia się przyspieszenie zawodnika na krótkich odcinkach biegowych (5-10 m) oraz prędkość maksymalną biegu na odcinkach dłuższych, w tym przypadku 30 m – dodaje.

Mając dobrze opracowane dane można dostosować trening do potrzeb naszego zawodnika, co daje nam kontrolę nad jego rozwojem i pomaga przewidywać jakie wyniki, może on osiągnąć – kończy trener Marcin Sochacki.

Sponsorem Głównym Akademii jest PGE Polska Grupa Energetyczna