MECENAS BEŁCHATOWSKIEGO SPORTU

Wyborna forma jedenastolatków

Udostępnij:

Wśród szesnastu drużyn reprezentujących Akademię GKS Bełchatów w różnorakich rozgrywkach, dwie z nich złożone są z chłopców urodzonych w 2012 roku. Ponad dwudziestu młodych adeptów piłki nożnej, podzielonych na dwa zespoły, trenuje pod okiem duetu Przemysław Marjan – Radosław Kozoń. Oba prezentują się w swoich ligach znakomicie.

Pierwsza drużyna PGE GKS U-11 na co dzień występuje w Lidze Młodzików D2, rywalizując ze starszym rocznikiem – 2011. W swojej grupie mierzy się z ekipami Astorii Szczerców, Football Academy Bełchatów i LUKS Astoria Szczerców Junior.

– Pomimo, iż nasi chłopcy grają przeciwko drużynom z rocznika 2011, czyli o rok starszymi od siebie, umiejętnościami piłkarskimi przewyższają te zespoły. Oczywiście ustępować możemy warunkami fizycznymi, co w przypadku roku różnicy pomiędzy jedenasto- i dwunastolatkiem jest czasami nad wyraz widoczne, to jednak samą grą uwydatniamy boiskowe walory tej drużyny. Nawet w pojedynkach ze starszymi od siebie; czasami wyższymi nawet o głowę absolutnie nie ustępujemy poziomem sportowym. – komentuje trener Przemysław Marjan. Potrzebujemy takich rywali, by systematycznie podnosić własne umiejętności. Rywalizując z mocniejszymi czy starszymi od siebie, drużyna najlepiej się rozwija. Czasami lepiej jest przegrać 0:1 z mocniejszym zespołem, będąc w przeciągu meczu równorzędnym przeciwnikiem, niż wygrywać po 15:1 z rówieśnikami. To nie rozwija. – dodaje szkoleniowiec „Brunatnych”.

Jak wiadomo, w rozgrywkach dziecięcych kategorii wiekowych E1 (orlik) – G2 (skrzat), czyli obecnie 2012-2017, nie odnotowuje się rezultatów spotkań i nie prowadzi ewidencji wyników ani tabel. Dlatego drużyna PGE GKS U-11, z racji zgłoszenia jej do starszego rocznika, jest ostatnią, której wyniki są publikowane. Jak podkreśla trener Marjan, celem gry jego podopiecznych w starszym roczniku jest łapanie doświadczenia w grze dziewięcioosobowej, bowiem ich młodsi koledzy rywalizują w siedmioosobowych składach. – W Lidze Młodzików D2 gra się „dziewięciu na dziewięciu”. Dlatego staramy się powoli wprowadzać chłopców w elementy taktyki, zwracając ich uwagę na elementy chociażby przesuwania się formacji itp. Chłopcy na tym polu radzą sobie znakomicie. – dodaje.

Na finiszu jesiennych rozgrywek, drużyna PGE GKS U-11 zajmuje pozycję lidera tabeli grupy 6 z dziesięcioma punktami na koncie i stosunkiem bramek 26:7. W miniony weekend „Brunatni” pokonali Astorię Szczerców po trafieniach Jakuba Marjana (3), Tymona Kwaśniewskiego (2), Szymona Antczaka, Oskara Prockiwa i Jakuba Gołąba.

Kadra na ten mecz: Michał Górecki, Adam Sęk, Alan Siewiera, Wiktor Paradecki, Jakub Marjan, Jakub Gołąb, Karol Kwiatek, Szymon Antczak, Tymon Kwaśniewski, Oskar Prockiw, Oliwier Rzepa.

Przed biało-zielono-czarnymi jeszcze jedno spotkanie: 29 października z Football Academy Bełchatów. Dotychczasowe wyniki:

PGE GKS – LUKS Astoria Szczerców Junior 7:2
PGE GKS – Astoria Szczerców 13:1
Football Academy Bełchatów – PGE GKS 2:2
LUKS Astoria Szczerców Junior – PGE GKS 2:4
Astoria Szczerców – PGE GKS 3:8

– Oceniając zawodników z tego rocznika, muszę podkreślić jak utalentowanym składem dysponujemy. Przykładem może być Szymon Antczak, którym zainteresowanie wykazują kluby pokroju Lecha Poznań czy Legii Warszawa. To zawodnik prowadzący tę drużynę. Nie ustępuje mu Tymon Kwaśniewski czy Karol Kwiatek. Generalnie, cały rocznik mamy niezwykle utalentowany. – ocenia trener Marjan.

Podobnie rzecz się ma w przypadku drugiej drużyny PGE GKS U-11, występującej w grupie „mistrzowskiej” Ligi Orlików E1. Tam młodzi giekaesiacy mierzą się m.in. ze Stalą Niewiadów, Ceramiką Opoczno i TMF Tomaszów Maz. W minioną sobotę PGE GKS II U-11 gościł na swoim boisku APN Piotrków Tryb., zdobywając w tym spotkaniu… czternaście bramek. Ich autorami byli: Ksawery Klekociśki (x5), Leon Łuszcz (x2), Wiktor Chojnicki (x2), Dominik Czerwiński (x2), Mateusz Sońta, Kacper Pawłowski, Hubert Cywiński.

Kadra na ten mecz: Michał Matyśkiewicz, Hubert Cywiński, Mateusz Sońta, Ksawery Klekociński, Leon Łuszcz, Kacper Pawłowski, Dominik Czerwiński, Wiktor Chojnicki, Karol Jaros, Mateusz Bezulcki.

– Sprawą najważniejszą nie jest wynik meczu, lecz założenia, które ćwiczyliśmy w tygodniu poprzedzającym to spotkanie. Przykład: jeżeli w trakcie cyklu treningowego ćwiczymy grę „jeden na jeden”, to w czasie meczu wymagam od chłopaków podejmowania prób indywidualnych pojedynków z przeciwnikiem, odważnego wchodzenia w dryblingi itp. To jest główny cel naszej gry w tej lidze. – dodaje na koniec trener Przemysław Marjan.

Sponsorem Głównym Akademii jest PGE Polska Grupa Energetyczna