MECENAS BEŁCHATOWSKIEGO SPORTU

Piłkarska jesień w „pigułce”

Udostępnij:

Wszystkie drużyny Akademii GKS Bełchatów zakończyły swoje rozgrywki ligowe. Trwająca przerwa zimowa to dobry czas by przyjrzeć się bliżej temu, jakie wyniki osiągnęli w rundzie jesiennej. Zapraszamy do lektury podsumowania.

Podsumowanie sezonu zespołu PGE GKS II – TUTAJ. Podsumowanie sezonu zespołu PGE GKS U-19 – TUTAJ.

W I Lidze Wojewódzkiej B1 PGE GKS 2005 zajął czwarte miejsce gromadząc 21 punktów. – Cele jakie przyświecają mi w pracy z moimi zawodnikami to przede wszystkim rozwój indywidualny każdego z nich. Chcę aby byli jak najlepiej przygotowani pod względem piłkarskim, jak i mentalnym do piłki seniorskiej, w kierunku której podążają wielkimi krokami – mówi trener rocznika Adam Paluszek, któremu w pracy trenerskiej pomaga Mikołaj Raś. W jego ocenie miejsce na koniec rundy jesiennej mogło być lepsze. –  Co prawda byliśmy beniaminkiem tej ligi i czwarta pozycja wydaje się być niezłym rezultatem, to nasze apetyty były zdecydowanie większe. Niestety zgubiliśmy punkty w meczach, gdzie byliśmy zespołem lepszym, ale zabrakło skuteczności i koncentracji w kluczowych momentach – dodaje.

W mojej opinii rozegraliśmy kilka fajnych spotkań, choćby z zespołem ŁKS Łódź, który awansował do CLJ. Mimo dwóch porażek uważam, że nie byliśmy zespołem gorszym, szczególnie w meczu u siebie, gdzie prowadziliśmy 2:0, ale zabrakło chłodnej głowy i koncentracji w końcówce – tłumaczy trener Paluszek. – Uważam, że potencjał tego zespołu jest bardzo duży, a szeroka kadra jaką dysponujemy sprzyja rywalizacji i podnoszeniu umiejętności każdego z zawodników. Jestem przekonany, że ich zaangażowanie, determinacja i ciężka praca na treningach zaowocują i na wiosnę będziemy poważnym kandydatem do wygrania tej ligi – kończy. Najwięcej bramek dla GKS 2005 zdobyli Eryk Wiśniewski i Wiktor Klauz, po pięć. Czterokrotnie do siatki rywala trafiali Wiktor Retkiewicz oraz Kacper Sobala. Kadrę zespołu 16-latków stanowiło 26 zawodników. Byli to Retkiewicz (1214 minut), Jakub Grałka (1155), Eryk Wiśniewski (1080), Kacper Foltyn, Oliwier Urbaniak, Dominik Retkiewicz, Grzegorz Tomczyk, Bartosz Wiśniewski, Jonasz Wiewiórowski, Wiktor Klauz, Kacper Sobala, Kacper Markiewicz, Matusz Kubiszewski, Eryk Świątek, Mikołaj Krzysztofik, Mikołaj Kabziński, Maksymilian Przebierała, Gracjan Garlikowski, Emil Nowakowski, Wiktor Wójcik, Mateusz Książczyk, Krzysztof Ciecierski, Marcel Wawrowski, Patryk Masiarek oraz Jakub Kiełbus.

W Lidze Okręgowej B1 PGE GKS U-17 był najlepszym teamem. W dwumeczu barażowym o awans do II Ligi Wojewódzkiej B1 pokonał PSV II Łódź. – To zdecydowanie wyższy poziom niż w lidze okręgowej i doskonałe miejsce do ogrywania się, szczególnie dla zawodników późno dojrzewających, którzy dysponują dużym talentem, ale na ten moment przegrywają jeszcze rywalizację ze względu na słabsze warunki fizyczne – wyjaśnia trener Adam Paluszek. – Przed nami ciekawy i bardzo ważny rok, dla wielu zawodników może on być przełomowy. Chłopcy są świadomi tego jaka jest konkurencja do gry na tym najwyższym poziomie i tylko od nich zależy czy na ten szczyt uda im się wspiąć. Ja wraz ze swoim sztabem szkoleniowym zrobimy wszystko, aby stworzyć im do tego odpowiednie warunki i wskazać tą właściwą drogę – zakończył. Tę drużynę reprezentowali zawodnicy z roczników 2005 i 2006.

Z kolei PGE GKS 2006 uplasował się na trzecim miejscu I Ligi Wojewódzkiej B2 gromadząc na koncie 27 punktów. – Założyliśmy sobie przede wszystkim utrzymanie w I lidze. Natomiast trenując i ciągle ucząc się tej pozornie łatwiej dyscypliny sportu, założyliśmy sobie poprawić czas posiadania piłki oraz umiejętne i składne budowanie akcji. Do tego kontrolowanie piłki i skuteczne manipulowanie poczynaniami przeciwnika próbującego odebrać nam ją. Założenia zrealizowaliśmy, choć nie ustrzegliśmy się wielu błędów, które skutkowały utratą bramek – objaśnia trener grupy Adam Konstańczuk, który pracuje przy tym roczniku razem z Rasiem. – Wynik osiągnięty cieszy, lecz jest sprawą drugorzędną. Najważniejsze według mnie jest to, że chłopcy pod dużą presją przeciwnika z zimną krwią potrafią otworzyć grę i zbudować akcję. Kolejnym celem na rundę wiosenną będzie finalizacja, gdyż dochodzimy do wielu sytuacji strzeleckich, lecz mamy problem ze skutecznym ich wykończeniem – dodaje. Najbardziej wartościowym zawodnikiem tej drużyny jesienią był Adam Łaski, autor 5 bramek i 10 asyst (rozegrał 1059 na 1260 możliwych minut). Drugi w klasyfikacji „kanadyjskiej” był Bartosz Pietruszka (7 bramek i 5 asyst; 803 min.) a trzeci Wojciech Sewerynek (5 bramek i 4 asysty; 920 min.).

PGE GKS 2007 niestety zakończył rundę na ostatnim miejscu w tabeli I Ligi Wojewódzkiej C1, co skutkuje spadkiem do II ligi. Bełchatowianie w 14. kolejkach tylko trzykrotnie zdołali wygrać swój mecz, w tym dwukrotnie ogrywając WKS Wieluń. Z kolei PGE GKS 2008 po raz kolejny był bezkonkurencyjny w Lidze Okręgowej „Trampkarza”, gdzie wygrał wszystkie 10 spotkań, zdobywając w nich aż 73 (!) bramki i tracąc tylko jedną! Tak dobra postawa umożliwiła grę w barażach o awans do II LW C2, gdzie niestety przegrał z AKS SMS Łódź.

Za to w Lidze Okręgowej D1 naszą Akademię reprezentowały dwa zespoły. W gr. 6 świetną jesień miał PGE GKS 2009, który może pochwalić się kompletem punktów i godnym pochwały bilansem bramkowym (66:7). Z kolei w gr. 5 „mistrzowskiej” występował rocznik 2010. Chłopcy prowadzeni przez Damiana Chojkę i Szymona Lesiakowskiego uplasowali się na trzecim miejscu (14 pkt.) tracąc tylko punkt do drugiej Szóstki Radomsko i dwa „oczka” do AS Sulmierzyce. – Od początku rundy powtarzaliśmy zawodnikom, że czekają ich coraz trudniejsze wyzwania. Aby traktowali każde z zadań, które napotkają jako możliwość rozwoju i nauczenia się czegoś nowego – opowiada trener Chojka, który poza grą w starszych rozgrywkach, rywalizował z 11-latkami w Lidze Okręgowej D2. Bełchatowianie wygrali swoją grupę triumfując we wszystkich dziesięciu pojedynkach (bramki 75:9). – Cieszę się, że większość zawodników doświadczyła gry w lidze starszej z bardzo pozytywnym skutkiem. Zawodnicy, którzy nie uczynili tego w tej rundzie, dawali pozytywne sygnały i jestem przekonany, że wypadliby równie dobrze. Całą rundę pracowaliśmy nad wdrożeniem naszej filozofii pracy i organizacji gry w systemie rozgrywek 9×9. Dobra organizacja gry w wielu meczach pozwoliła na wyeksponowanie silnych stron każdego zawodników na czym nam zależało. Jesteśmy zadowoleni z jakości gry  zawodników, zarówno w fazie ataku, jak i obrony. Staraliśmy się narzucać swój sposób grania, co w wielu momentach tej rundy wychodziło bardzo dobrze. Są oczywiście elementy, nad którymi musimy jeszcze pracować. Doświadczenie gry ze starszym rocznikiem oraz z mocnymi rywalami  podczas gier kontrolnych i turniejów miała za zadanie pokazać nam nasze braki oraz dać możliwość działania zawodnikom w bardzo wymagającym środowisku – wyjaśnia trener Damian Chojka.

Nasze najmłodsze zespoły w rundzie jesiennej – PGE GKS 2011, 2012, 2013, 2014, 2015-2017 i sekcja dziewczynek – uczestniczyły w rozgrywkach E1 „Orlik” – F2 „Żak”, lecz w tych kategoriach wiekowych w protokołach meczowych i sprawozdaniach sędziowskich nie są wpisywane wyniki spotkań.

▪  I Liga Wojewódzka B1 (4. miejsce)

PGE GKS 2005 (21 punktów, bilans: 6-3-5, bramki: 36:31)

▪  I Liga Wojewódzka B2 (3. miejsce)

PGE GKS 2006 (27 pkt., 9-0-5, 37:22)

▪  Liga Okręgowa B1 gr. 2 (1. miejsce)

PGE GKS U-17 (17 pkt., 5-2-1, 29:16)

▪  I Liga Wojewódzka C1 (8. miejsce)

PGE GKS 2007 (9 pkt., 3-0-11, 21:46)

▪  Liga Okręgowa C2 gr. 5 (1. miejsce)

PGE GKS 2008 (30 pkt., 10-0-0, 73:1)

▪  Liga Okręgowa D1 gr. 6 (2. miejsce)

PGE GKS 2009 (24 pkt., 8-0-0, 66:17)

▪  Liga Okręgowa D1 gr. 5 (3. miejsce)

PGE GKS I 2010 (14 pkt., 4-2-2, 18:13)

▪  Liga Okręgowa D2 gr. 5 (1. miejsce)

PGE GKS II 2010 (30 pkt., 10-0-0, 75:9)

Sponsorem Głównym Akademii jest PGE Polska Grupa Energetyczna