MECENAS BEŁCHATOWSKIEGO SPORTU

Piłkarskie podsumowanie sezonu 2020/21

Udostępnij:

W przyszłym tygodniu pierwsze grupy naszej Akademii rozpoczną przygotowania do sezonu 2021/22. To najlepszy moment by dokonać podsumowania ubiegłych rozgrywek, w których młodzi giekaesiacy ośmiokrotnie stawali na podium swoich rozgrywek. Zapraszamy do lektury podsumowania.

Podsumowanie sezonu zespołu PGE GKS II – TUTAJ. Podsumowanie sezonu zespołu PGE GKS U-19 – TUTAJ.

W I Ligi Wojewódzkiej B1 PGE GKS 2004 zajął drugie miejsce, ustępując jedynie Widzewowi Łódź. Nasi 17-latkowie w meczu decydującym o końcowym układzie tabeli przegrali z łodzianami po ciekawym pojedynku. 1:4. Końcowy wynik i walkę do ostatniej kolejki o triumf w lidze można ocenić bardzo pozytywnie. Z kolei PGE GKS 2005 zdobył mistrzostwo II Ligi Wojewódzkiej B2. Przewaga nad drugim Widzewem wyniosła pięć punktów. Giekaesiacy byli najskuteczniejszą drużyną ligi zdobywając 84 bramki (drugi wynik to 46 trafień Łódzkiej Akademii Futbolu), mając również najlepszą defensywę (19 straconych goli).

W Lidze Okręgowej B2 PGE GKS II 2005 już na kolejkę przed końcem rundy przypieczętował końcowy sukces w swojej grupie. Na dorobek punktowy niepokonanych bełchatowian złożyło się 9 zwycięstw i remis, przy najlepszym ligowym bilansie bramkowym 76:17. W I Lidze Wojewódzkiej C1 w pełni zasłużony, ale i lekko zaskakujący sukces PGE GKS 2006. Nasi 15-latkowie mimo słabszego początku, przez całą wiosnę cierpliwie deptali po piętach Widzewowi, którego wyprzedzili dopiero na kolejkę przed końcem i już miejsca nie oddali. Duet trenerski prowadzący ten rocznik – Marcin Węglewski i Jacek Berensztajn – podkreślił zespołowość tej grupy, która ułatwiła odniesienie końcowego sukcesu. – Na końcowy wynik miał niebagatelny wpływ jedna z analiz wideo po przegranym meczu. Przed samą analizą przeprowadziłem z zespołem mocną męską rozmowę. Umówiliśmy się wspólnie na pewne rzeczy, które bez względu na wynik, mają wystąpić w każdym meczu. Swoje zobowiązania w stosunku do zawodników podjąłem także jako trener. Od tego momentu tylko Widzew w Łodzi nie pozwolił nam na zdobycie trzech punktów. Wszystkie pozostałe mecze do końca ligi wygraliśmy, choć oczywiście każdy miał swoją historię i w wielu z nich o zwycięstwo było bardzo trudno. Należy podkreślić, że w tych trudnych momentach decydowała zespołowość i charakter drużyny – opowiada trener rocznika, Marcin Węglewski.

Podkreśla on również dobre przygotowanie motoryczne zawodników, dzięki któremu ten sukces był też możliwy. – Brak kontuzji świadczy o dobrze wykonanej wieloletniej pracy trenera Marcina Sochackiego z tym rocznikiem – uzupełnia. Najwięcej bramek dla PGE GKS 2006 zdobył Adrian Golec 12. Na „pudle” znaleźli się jeszcze Franek Węglewski (6) i Bartek Pietruszka (5). Najlepszych trzech „asystentów” to: Adam Łaski (9 ostatnich podań), Franek Węglewski (5) i Bartek Stańdo (5). W roli zdobywców bramek i asyst uczestniczyło aż 14 zawodników. Kadrę zespołu 15-latków stanowili Błaszczyk Mikołaj, Domański Michał, Eksman Antek, Golec Adrian, Golec Oskar, Grill Julian, Jajus Michał, Jóźwik Aleksy, Kaczmarek Wiktor, Kołek Franciszek, Krawętek Jakub, Kwapiński Filip, Łaski Adam, Nowak Jan, Nowak Jarosław, Pietruszka Bartosz, Przybylski Damian, Raszewski Antoni, Sewerynek Wojtek, Skrobek Aleksander, Stańdo Bartosz, Szczepański Jakub, Świderski Aleksander, Urbański Marcel oraz Węglewski Franciszek. Znaczna część zawodników występowała także wspólnie z rocznikiem 2005 w rozgrywkach Ligi Okręgowej B2 zdobywając również i tam mistrzostwo ligi.

Podczas mojej 4-letniej pracy z rocznikiem 2006 uzyskaliśmy awanse do II i I ligi wojewódzkiej. Zdobyliśmy wicemistrzostwo I ligi wojewódzkiej C2 i na koniec mojej pracy mistrzostwo I ligi wojewódzkiej C1.  Kończąc wspaniałą przygodę chciałbym podziękować wszystkim, z którymi miałem przyjemność pracować. Trenerowi Jackowi Berensztajnowi za wspólną, długą współpracę, wsparcie i wiele cennych wskazówek. Trenerowi Marcinowi Sochackiemu za wieloletnią współpracę, godziny dyskusji i konstruktywnych dyskusji. Dziękuje także wszystkim rodzicom za wszelkie wsparcie i pomoc, w szczególności kierownikom we wcześniejszych latach wspólnej pracy: Jarosławowi Pietrasiakowi, Grzegorzowi Jaśkiewiczowi i Borysowi Bartkowiakowi.  Na końcu, niejako wyróżniając, chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom, z którymi miałem przyjemność pracować. Zarówno tym, którzy dalej pozostają w Akademii, jak i tym, którzy przez lata odchodzili z drużyny. Praca z Wami była to dla mnie wielką przyjemnością. Dziękuj i życzę Wam konsekwencji w realizacji marzeń – przekazuje na koniec Marcin Węglewski, który z końcem czerwca zakończył współpracę z naszą Akademią.

PGE GKS 2007 zakończył sezon w środku stawki, zajmując piątą lokatę. Najlepszym strzelcem zespołu był zdobywca aż 31 (!) bramek, Tobiasz Mras. Wśród najlepszych asystentów wymienić należy trzech graczy, autorów sześciu ostatnich podań: Marcela Sadzińskiego, Mrasa i Krzysztofa Pazerę. Najwięcej minut na boisku spędzili Pazera, Sadziński, Mras, Bartosz Kwaśnik i Kaspian Jasiczek (wszyscy rozegrali w tym sezonie po 1630 minut). W rozgrywkach ten rocznik reprezentowało 22 zawodników występujących w polu oraz 2 bramkarzy. O wiele lepsze humory były w obozie rocznika 2008, który zajął drugie miejsce, mając taki sam dorobek punktowy co mistrz ligi, APN Piotrków Tryb. (31 pkt.). O kolejności zadecydował wynik dwumeczu pomiędzy tymi drużynami, który był na korzyść piotrkowian (2:1 w Bełchatowie, 1:3 w Piotrkowie Tryb.). Giekaesiacy mogą na pocieszenie pochwalić się najlepszą ofensywą (72 gole) i defensywą (tylko 7 straconych) tej grupy.

W Lidze Okręgowej D2 PGE GKS 2009 zajął drugie miejsce, będąc jednak najskuteczniejszą drużyną grupy, zdobywając aż 101 bramek! – W mojej opinii kilku zawodników przez ten sezon zrobiło znaczące postępy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich pracy i wierzę w dalszy systematyczny rozwój ich umiejętności. Uważam, że grupa w stu procentach wykorzystała też fakt obecności na treningach dwóch trenerów. Naszym celem na nowy sezon pozostanie wykorzystać potencjał tej grupy i wygranie ligi – przekonuje Filip Polak, opiekun rocznika 2009. Kadrę 12-latków w minionym sezonie stanowili: Aleks Borzęcki, Oskar Ciachorowski, Filip Cyran, Piotr Domagała, Aleksander Gradowski, Piotr Kościelny, Michał Kotlarek, Wiktor Kucharski, Patryk Kurowski, Stanisław Maciąg, Igor Majchrzak, Maciej Martyniak , Szymon Piotrkowski, Iwo Rorat, Adrian Szczepanik, Jakub Szulc, Igor Świątek, Szymon Wesołowski, Igor Wojtala, Sebastian Wolańczyk i Kacper Woszczyk.

Za to oba zespoły rocznika 2010 rywalizując z rok starszymi wygrali swoje grupy! – Jestem bardzo zadowolony z postawy drużyny, zarówno jesienią, jak i wiosną. Poszczególni zawodnicy bardzo się rozwinęli w tym sezonie. Kluczowym momentem tej kampanii był lockdown, podczas którego zawodnicy rzetelnie podeszli do swoich obowiązków, dzięki czemu po powrocie okres adaptacyjny minął w bardzo szybkim tempie – wyjaśnia opiekun tego rocznika, Bartłomiej Kondracki. Podkreśla też fakt, że drużyna oprócz meczów ligowych, wystąpiła w kilku bardzo mocno obsadzonych turniejach i zagrała wiele wartościowych gier kontrolnych. – Cieszy nas fakt, że oba zespoły w swoich ligach były najskuteczniejszymi ekipami, co nawiązuje do naszej filozofii pracy i stylu gry, który nastawiony był na atakowanie i przejmowanie inicjatywy w każdym fragmencie meczu. Dużym pozytywem był również fakt, że posiadamy tak szeroką kadrę, dzięki której byliśmy w stanie zdominować obie grupy w ligach z rok starszymi rywalami – kończy.

Jako trener związany z grupą od pięciu lat chciałbym bardzo podziękować wszystkim zawodnikom i rodzicom za wspólnie spędzony czas. Przed tą grupą dużo pracy. Pewne fundamenty pod dalsze funkcjonowanie tej drużyny zostały już położone. Nowy sztab trenerski wchodzi do gotowej ekipy, którą trzeba odpowiednio bodźcować i jestem przekonany, że będziemy mieli z tych chłopców jeszcze wiele radości – dodaje na zakończenie współpracy z rocznikiem 2010 trener Kondracki. W rundzie wiosennej zespół rocznika 2010 reprezentowali: Kupiec, Salon, Zochniak, Terkalski, Sobolewski K, Kostrzewa, Paradowski, Sobolewski T, Kurzawski, Grzyb, Głowacki, Rośniak, Zawieja, Przerywacz, Haładaj, Wódka, Lis, Kwieciński, Zadumiński, Piekarski, Motyl, Niewiadomski, Pasternak, Szymczyk, Rożentalski, Pazera, Chmielewski, Murzyła. Dodatkowo okazję debiutu otrzymali chłopcy z rocznika 2011 – Krawczyk, Olejnik, Kozieł.

W Lidze Okręgowej E1 PGE GKS 2011 zajął miejsce w dolnej części tabeli. Jednak na tych etapach przygody z futbolem to nie wynik jest sprawą najważniejszą. Za to grupa połączonych roczników 2013 i 2014 reprezentowała Akademię w Lidze Turniejowej F1 i F2. Czynił to bardzo dobrze, gromadząc na swym koncie odpowiednio po 12 i 15 zwycięstw. – Sądzę że zawodnicy z roczników 2013/2014 zrobili bardzo duży postęp w swoich indywidualnych umiejętnościach, jak i również w organizacji gry jako cały zespół. Nie można jednak w tym wieku patrzeć na drużynę przez pryzmat wyników a przez to jak zawodnicy się rozwijają – opowiada Jakub Bednarek, opiekun rocznika. W jego ocenie doskonałym podsumowaniem rozwoju tej grupy był ostatni turniej sezonu w Ksawerowie. – Wystawiliśmy tam dwie drużyny. Pierwsza na 13 meczów wygrała 12 i jeden zremisowała. Druga wygrała 8 gier, trzykrotnie remisując i dwa razy przegrywając, w tym z naszą „jedynką”. Wszyscy zawodnicy, którzy zagrali w tym turnieju pokazali pełnię swoich umiejętności, super zaangażowanie, walkę i grę od początku do końca. Chciałbym w tym miejscu pochwalić wszystkich zawodników, którzy są w tym roczniku, ponieważ zdrowa rywalizacja, która nam towarzyszy powoduje, że wszyscy pną się w górę – kończy.

W skład tej grupy wchodzą Kindratets Tymofii, Gracjan Zieliński, Hubert Kozłowski, Nikodem Grabowski, Antoni Siciński, Kamil Hawrysz, Jan Siekacz, Ksawery Kwiecień, Tobiasz Kwiecień, Franciszek Baranowicz, Aleksander Michalak, Filip Jaworski, Wiktor Gorzelski, Krzysztof Walerianowicz, Jakub Stępień, Aleksander Kałużny, Eryk Holak, Julian Mrugalski, Wojciech Irzykowski, Mieszko Zieliński, Jan Sobański, Karol Wyszyński, Piotr Galus, Paweł Paradowski, Gracjan Ciołek i Jonasz Mras.

▪  I Liga Wojewódzka B1 (2. miejsce)

PGE GKS 2004 (28 punktów, bilans: 9-1-4, bramki: 48:26)

▪  II Liga Wojewódzka B2 (1. miejsce)

PGE GKS 2005 (33 pkt., 10-3-1, 84:19)

▪  Liga Okręgowa B2 gr. 3 (1. miejsce)

PGE GKS II 2005 (28 pkt., 9-1-0, 76:16)

▪  I Liga Wojewódzka C1 (1. miejsce)

PGE GKS 2006 (33 pkt., 11-0-3, 39:17)

▪  I Liga Wojewódzka C2 (5. miejsce)

PGE GKS 2007 (17 pkt., 5-2-7, 34:47)

▪  Liga Okręgowa D1 gr. 5 (2. miejsce)

PGE GKS 2008 (31 pkt., 10-1-1, 72:7)

▪  Liga Okręgowa D2 gr. 6 (2. miejsce)

PGE GKS 2009 (28 pkt., 9-1-2, 101:18)

▪  Liga Okręgowa D2 gr. 7 i 8 (1. miejsce)

PGE GKS I 2010 Bełchatów (29 pkt., 9-2-1, 61:9)

PGE GKS III 2010 (27 pkt., 9-0-1, 77:15)

▪  Liga Okręgowa E1 gr. 8 (10. miejsce)

PGE GKS 2011 (18 pkt., 6-0-16, 111:173)

▪  Liga Turniejowa F1 i F2

PGE GKS 2013/2014 (F1: 12-7-6)

PGE GKS 2013/2014 (F2: 15-6-4)

Sponsorem Głównym Akademii jest PGE Polska Grupa Energetyczna